Bu sitede yapacağınız alışverişler 256bit SSL ile korunmaktadır.

Dernek nedir?


Dernek nedir?

Dernek bir amacın gerçekleştirilmesi için birleşen kişiler topluluğudur. Bu kişiler en az 7 gerçek ve tüzel kişi olabilir.

 

Müşterek bir amaç çevresinde birleşen katılan bu kişilere üye denilir. Kanunda gerçek kişiler dernek üyesi olabilmenin yanında tüzel kişilerde üye olabilir. 

 

Derneklerde belirli bir üye sayı sınırlaması yoktur. Kuruluş sırasında  yedi kişiden kurulacağından söz edildiğine göre üye sayısı en az yedi kişiden az olmayacaktır.

 

Bir kişi birliği olan derneklerin temel unsuru üyeleridir. Müşterek bir amaç çevresinde bir araya gelen ve bir dernek kuran gerçek ve tüzel kişiler, bu şekilde tek  başlarına altından kalkamayacakları ortak gayeye bir dernek çatısı altında hep beraber ulaşmayı hedeflemişlerdir. İlk başta kurucuları ile sınırlı bir etki alanına sahip olan bu dernek, kendisine katılmalar arttıkça sosyal hayatta etkisini artırır ve böylece amacına ulaşmanın kapılarını aralar.

 

Birbirini çoğu kez tanımayan çeşitli kişilerin bir araya gelmesini sağlayan bu müşterek amaç çok çeşitli türden olabilir. Dernek denilince akla gelen ilmi hayri kültürel faaliyetler yanında bugün dernekler sosyal hayatta  birer baskı grubu olarak da faaliyete bulunur hale gelmişlerdir.  Bu da derneklere üye olmanın önemini artırmaktadır.

 

Dernekler hukuki boyutu ile, Dernekler ile ilgili hizmetleri yürütmek üzere İçişleri Bakanlığı bünyesinde Dernekler Dairesi Başkanlığının kurulması kararlaştırılmıştır.

 

Dernekler Dairesi Başkanlığının Görevleri Nelerdir.?

 

Dernekler  dernek sitesi kurarak internette de üyelerine kolayca erişebilmektedirler.Anahtar Kelimeler:

dernek  
  
dernek sitesi  
  


dernek sitesi tasarımı

dernek sitesi tasarımıÜcretsiz Deneyin